Tave dheu tiranëse

Përbërësit për 4 persona:

  • 300g gjizë,
  • 250g mish ose mëlçi,
  • 3 domate,
  • 2 speca,
  • 150g vaj ulliri,
  • 3 thelbinj hudhra,
  • spec i kuq 1 lug gjelle,
  • 2 kokrra qepë dhe kripë.

Përgatitja:
Marrim një tigan dhe hedhim vajin në të. Po ashtu brenda në tigan hedhim mishin, qepen dhe pastaj përzihen. Më pas hedhim domatet e grira, hudhrat, specin e kuq, i trazojmë dhe i lejmë për 20 min derisa te zihen. Pastaj hedhim edhe gjizën. Kjo shoqërohet me një gote raki.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Gjellëra · Receta me mish viqi

Comments

Don't Miss! random posts ..