Tatli me kokos

Përbërësit:

*250 gramë margarinë ose gjalpë,
*1 vezë,
*1 filxhan vaj,
*1 filxhan qumësht,
*1 filxhan kokos
*por mundet edhe më shumë sipas dëshirës (filxhan për kafe turke),
*1 ‘pecivë’,
*3 gota uji miell.

Përgatitja:
Të gjitha këto i përziejmë mirë derisa të formohet brumi, pastaj i bëjmë
format e rrumbullakëta ose në formë të plazmave. E pjekim në 170 gradë
derisa të skuqet e tëra.

Sherbeti:
1 kg sheqer dhe
800 ml ujë.
I vlojmë dhe ia shtojmë një sheqer vanilje.
Tatlia duhet të jetë e ftohur kurse sherbeti i vakët.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..