Tamëloriz

Përbërësit:
-1 litër qumësht,
-1 filxhan i vogël kafeje oriz,
-2 lugë sheqer

Në qumështin e nxehtë, por jo të valë,hidhet orizi i larë (ose orizi gjysëm i zier).Përzihet gjersa të fillojë të vlojë.Ulet temperatura dhe duke e përzier kohë pas kohe,zihet në zjarr të mesëm afro 1 orë,gjersa të zbuten dhe të copëtohen së zieri kokrrat e orizit.Hidhet sheqer ose një majë thike kripë sipas shijes,vlohet edhe 5 minuta,pastaj derdhet në misuri.Mbi mund t’i hidhet kanellë ose arra të bluara.Shërbehet pasi të ftohet mirë .Me tamëloriz preferohet të shërbehen tullumba të vendosur mbi të.

Article Tags:
Article Categories:
Pudingë

Don't Miss! random posts ..