Taliateli me salce te bardhe dhe karkalece te eger

makarona500 g Tortelini
1 qepe
20 g gjalpe
200 g karkaleca te vegjel
200 g krem pana
3 garuzhde nga uji ku jane zier tortellini
1 luge gjelle koper te grire ne mungese te se fresketes te ngrire.
kripe
piper
1 luge e vogel caji knorr ose vegete

Pergatitja:
Zjeni tortelinit sipas udhezimeve qe jane ne pakete.

Nderkohe qepen e grini te imet dhe me pak gjalpe e kaverdisni ne tigan ose me vaj ulliri.

Shton edhe karkalecat aty.

E shuani me ujin e tortelinit,shtoni edhe ajken dhe vegeten.E lini te zieje por ne zjarr shume te dobet jo te zieje shume te marri nja dy vale shume te lehta.Vini ne fund kopren kripe piper.Nese e deshironi salcen pak me te trashe shtojini edhe pak niseshte nje luge caji te tretur me uje.Nese doni edhe me vere te bardhe e tresni niseshten atehere vini pak me shume nje luge gjelle dhe nje filxhan kafeje ose caji vere te bardhe.

Servireni menjehere me tortellinit e ziera!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pasta

Don't Miss! random posts ..