Sy bufi

Përbërsit:
-4 banane
-50 gr cokollate per gatim
-200 gr margarine
-100 gr sheqer pluhur
-120 gr sheqer
-7 veze
-700 ml shtalp
-4 luge miell
-8 luge sheqer
-1 luge kakao
-1 pako tharm

Receten e fillojme me pergaditjen e brumit.Ne enen per perzirje i thyejm kater vezet dhe i rrahim me mikser,duke e shtuar sheqerin.I rrahim,deri sa shkrihet sheqeri.Tharmin dhe kakaon i shtojme ne enen me miell dhe i perziejm me luge.Perziejm derisa te fitojme nje mase homogjene.Brumin e hedhim ne tave te mbulaur me leter.Brumin e rrafshojme dhe taven e veme ne furre.Pjekim 15 min. ne temp.prej 200 grade.
Fillojme me pergaditjen e kremit.Tri vezet e mbetura i thyejm ne enen per perzirje, e shtojme sheqerin dhe i rrahim,derisa shkrihet sheqeri.Masen e fituar e veme te zieje mbi avull.Ne kete mase e shtojme cokollaten e thyer ne cope.Pasi shkrihet cokollata,e heqim tenxheren
nga zjarri.Masen e derdhim ne nje ene te madhe qe te ftohet me shpejte.Margarinen e vjem ne ene per perzirje,e shtojme sheqerin pluhur dhe i rrahim me mikser derisa margarina fillon te shkumohet.Ne enen per perzirje e shtojme kremin e ftohur dhe e perzijme me mikser,derisa te bashkohet masa.Mbi pandispanjen e pjekur e hedhim kremin dhe e perhapim.Bananet e qeruara i rendisim ne dy skajet e roles.Me ndihme te letres pandispanjen e mbeshtjellim ne forme roleje nga te dy anet.Mesin,ku bashkohen dy rolet e lyejm me krem.I shtypim me duar,qe te ngjiten rolet dhe pastaj rolen e lem te ftohet.Nderkohe ne enen per perzirje rrahim 700 ml shtalp dhe bejm krem pana.Me ndihmen e shiringes se kuzhines rolen dyshe e mbulojme me krem pana.Ne anen me te shpesht te roles ,grijme cokollate per gatime.Me thike rolen e presim ne cope ,tri cope nga emblesira sy bufi,veme ne pjaten per servitje.
Ju befete mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..