Sutliash ( Qumsht me Oriz )

Perberesit :

-per 2-3 persona

-600ml qumesht
-70gr oriz kokerrumbullaket
-50gr sheqer
-40gr rrush te thate
-1 veze
-1 luge te vogel vanilje
1/4 luge kanelle
-pak kripe

Si fillim, veme rrushin e thate ne nje tas te vogel me uje te ngrohte nderkohe qe vazhdojme pregatitjet e meposhtme.

Vendosim ne zjarr te forte nje tenxhere me qumeshtin, orizin dhe pak kripe derisa te filloje te vloje. Me pas ulim zjarrin ne minimum dhe e perziejme masen here pas here ne menyre qe orizi te mos ngjitet, por ne te njejten kohe te zieje uniforme (normalisht nevojiten rreth 20-25 minuta).

Ne nje ene tjeter rrahim mire me ndihmen e nje mikseri vezen me sheqerin derisa perberja te zbardhet, shtojme tre luge nga orizi me qumesht qe kemi ne zjarr dhe i perziejme me luge druri per disa caste.

Article Tags:
Article Categories:
Pudingë

Comments

Don't Miss! random posts ..