Supë pule me misër

Supë pule me misërSupë pule me misër është një recetë ideale për ditët e sotme. Është e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Udhëzimet se si përgatitet i gjeni mëposhtë.

Përbërësit:

450 g miell misri
1 presh
1 karotë
1 shpinë pule
1 kofshë me këmbë pule
kripë
spec djegës i terur
1 lugë gjelle gjalpë
Udhëzimet:

Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e copëtuar, qepën, selinon dhe majdanozin. Le të zihen për rreth një orë.
Shkrijeni gjalpin në një tenxhere dhe mbi të grini imët preshin. Shtoni miellin e misrit dhe hidheni në lëngun supën e pulës. Ndajeni mishin nga kockat dhe lëkura.
Kriposeni supën dhe lëre të zihet për rreth gjysmë ore. Pastaj, qullin duke hedhur pak e nga pak dhe lëngun e mishit e hedhim në një blender. Kthejeni supën në zjarr.
Vendoseni mishin e pulës pa kocka në supë, poashtu misrin, dhe spërkateni me spec djegës të bluar për shije.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..