Supë pule me karota

Supë pule me karotaPërbërësit:

5 karota,

2 gjethe selino,

1 qepë,

15 g gjalpë,

1 l. lëng pule,

200 ml. qumësht kokosi,

4 gjokse pule,

piper i kuq.

Përgatitja:

Në një tigan të madh, shkrihet gjalpi, shtohen qepët e prera në copa dhe pasi të jetë skuqur pak qepa shtojmë selinon e prerë hollë. Presim sa perimet të bëhen transparente dhe më pas shtojmë karotat e prera në kubik.

I lëmë të skuqen të gjitha për 10 minuta dhe më pas shtojmë lëngun e pulës. E mbulojmë me kapak dhe e lëmë të ziejë për 30-40 minuta.

Në fund shtojmë qumështin e kokosit dhe gjoksin e pulës të prerë në copa. Presim 3-4 minuta derisa pula të ketë valuar me pjesën tjetër të recetës dhe përzierjen e hedhim në blender.

E shërbejmë në tas duke shtuar edhe një copë mish në qoftë se dëshirojmë, një gjethe selino dhe pak piper të kuq.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..