Supë orizi me vezë dhe me limon

receta gatimi per pergaditjen e supes orizi me veze dhe me limone

receta gatimi per pergaditjen e supes orizi me veze dhe me limonePër 4-5 persona nevojiten:

  • lëng mishi 1,5 litra,
  • oriz 4 lugë gjelle,
  • gjalpë 10 gr ose l lugë gjelle,
  • 1 të verdhë veze,
  • 1/2 kokrre limon,
  • majdanoz,
  • kripë,
  • piper i zi.

Përgatitja:

Në lëngun e mishit hidhet orizi i larë e i pastruar, kripa dhe lihen të ziejnë në zjarr të ngadaltë rreth 30 minuta. Në fund supës i shtohet pak lëvore limoni e grirë me rende; i jepet një valë, hiqet nga zjarri dhe pas 5-6 minutash rregullohet me të verdhën e vezëve. Për këtë, në një enë porcelani hidhet e verdha e vezës, rrihet mirë dhe duke e rrahur i shtohet lëng limoni ose limontoz i tretur në ujë dhe pak e nga pak lëng supe. Në fund rregullohet me majdanoz të grirë hollë dhe piper të zi, sipas dëshirës.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..