Supe me qofte

Perberesit:

Për 4 -5 persona duhen: Qofte te vogla, 1 e verdhe e vezes, 1 luge kos , majdanoz, 50 gr vaj, 3 lugë gjelle miell, lëng mishi 1.5 litra, gjysmë kokërr limon, kripë dhe piper të zi.

Qoftet kaurdisen pak me vaj, shtohet ujë i vluar në masën që nevojitet për supën dhe lihet të ziejë për 10-15 minuta.
Në një tenxhere tjetër kaurdiset pak miell me gjalpë, shtohet qumësht dhe lëngu i qofteve. Përzihet shpejt që të mos krijohen kokrriza, kështu bëhet një masë e hollë si supë krem e zakonshme. Rrahim të verdhat e vezëve, shtojme pak kos, hollohen pak me lëngun e supës, shtohet lëng limoni dhe pastaj hidhet në supë. Në fund hidhen dhe qoftet e vogla, pastaj rregullohet me majdanoz të grirë hollë dhe piper të zi.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Comments

Don't Miss! random posts ..