Supë me qofte

supe

  • 500 gr mish për t’u zier, 500 gr mish qingji, 100 gr oriz, 2 qepë, 2 thelba hudhër, 50 gr gjalp, miell, kanellë, kripë, piper, majdanoz.

Ziejmë mishin me 2 l ujë, pak kripë, piper, kanellë per disa orë. Pastaj heqim mishin nga tenxherja dhe fillojmë të grijmë mishin e qengjit. E përziejmë me qepën e grirë, hudhrën kripën , piperin dhe pak kanellë. Pastaj pasi ti kemi dhënë formën e qofteve i rrotullojmë në miell dhe i skuqim në gjalp për rreth 5 minuta. Pasi të jenë skuqur i hedhim në lëngun e mishit dhe i lemë të ziejnë për rreth ¼ ore para se ti shtojmë orizin

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..