Supe me qiqra

Supe me qiqra Perbersit:
-300 gr qiqra
-1 kungull jeshil
-2 karrota
-1 qepe
-1 domate
-Pak proshute
-Kripe ,piper ,vaj ulliri ,majdanoz etj sipas deshires.

PREGATITJA
1.Nje ore me pare,, hidhni qiqrat ne nje tas mbuloni me uje dhe hidhni pak sode.
2.Derdhet uji qiqrave dhe hidhen ne tenxhere mbulohen me uje dhe vendosen ne zjarr ,pasi te vlojne jua derdhi ate uje ( sikur derdhni ujin e pare te fasuleve ).
3.Vendisni perseri ne tenxhere me uje qiqrat dhe lerni ne zjarr te zihen ( per rreth 1 ore ) dhe pastaj I kullojme nga uji qe po zienin perseri.
4.Skuqim qepen ,proshuten,kungullin,karroten ,domaten ne vaj ulliri dhe pasi skuqen hedhim uje .(nqse keni leng mishi perdoreni ate ne vend te uji kur te zihet supa )
5. Hedhim te qiqrat e rregullojme supen per kripe dhe erza sipas deshires dhe e leme te zihen derisa jane zbutur qiqrat .

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..