Supë me pulë dhe kokos

 Supë me pulë dhe kokosPërbërësit:

▪ 150 mililitra qumësht nga arra e kokosit
▪ një tufë e vogël me rrënjë të koriandrit
▪ dy feta xhenxhefil
▪ dy speca të kuq, pikant
▪ një lugë gjelle me salcë peshku
▪ një lugë gjelle me lëng lime
▪ 250 gram mish pule
▪ tri domate të vogla, të ndara përgjysmë
▪ pesë kërpudha të njoma, të ndara në katër pjesë

Përgatitja:

Nxehni në tigan qumështin e kokosit, derisa të fillojë të vlojë.

Shtoni xhenxhefilin, specat dhe rrënjët e koriandrit. Përzini përbërësit për një minutë, e më pas shtoni mishin e pulës.

Vazhdoni të përzieni në temperaturë të lartë, derisa pula të jetë gati, pastaj shtoni kërpudhat, domatet, salcën e peshkut dhe lëngun e limës.

Vazhdoni të përzini në temperaturë të lartë, derisa pula të jetë pjekur si duhet.

Shërbejeni dhe shijojeni.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..