Supë me proshutë e patate

Supë me proshutë e patatePërbërësit

-2 lugë kafeje gjalp

-Gjysmë filxhani me qepë të grira

-2 filxhanë me patate të qëruara e të prerë në kubikë

-Gjysmë filxhani ujë

-1 lugë çaji kopër

-Kripë dhe piper të zi

-gjysmë filxhani qumësht

-2 lugë gjelle proshutë e copëtuar

-1 lugë çaji majdanoz

Përgatitja

Në një tenxhere hedhim gjalpin dhe e shkrijmë. Më pas shtojmë në tenxhere qepën dhe e kaurdisim për rreth 10 minuta. Hedhim në të kubikët e patates dhe i shtojmë përzierjes ujë. Pasi i kemi trazuar dhe lënë në zjarr hedhim në tenxhere kopër, kripë dhe piperin e zi. I trazojmë përsëri dhe i lëmë të ziejnë për gati 30 minuta. Në përzierjen që keni përftuar shtoni qumshtin dhe copat e proshutës. Lijeni të ziejnë dhe pak e pasi ta keni hequr tenxheren nga soba, shtoni tek supa majdanoz.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..