Supë me perime

f6b80284-7c43-4dbd-9cb2-ee7520bc88d0---0-Përbërësit

– 75 gr miell
– 75 gr miell gjysme integral
– 1 veze
– 1 tufëz rozmarine
– 200 gr fasule
– 2 degëza selino
– 300 gr tul kungulli
– 1 patate
– 2 degëza selino
– 1 karote
– 1 qepe
– 4 luge djathë i grire
– vaj ulliri
– kripe, piper

Përgatitja

Përzieni dy llojet e miellit dhe ne qendër hidhni vezën, bashkoni 2-3 luge ujë, 1 luge vaj dhe rozmarinën e grire holle. Punoni me dore përbërjen deri sa te behet homogjene, me pas lëreni ne qetësi për një ore. Ndërkohe zieni mire fasulet. Pastroni perimet dhe pritini ne copa te vogla. Hidhni ne një ene dhe mbulojini me 2 L ujë dhe ziejini, shtoni fasulet dhe lëreni ne zjarre ne te vogël për një ore deri sa te gjitha perimet te jene zier. Hapni brumin qe përgatitet dhe priteni ne rombe me pas shtojini ne supe dhe lëreni për 5 minuta. Kriposni supën dhe aromatizojeni me piper ndajeni ne pjata dhe hidhini pak vaj ulliri dhe shtoni djathin e grire, shërbejeni te ngrohte.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..