Supë me perime, oriz dhe pesto

Sup me perimePërbërësit:

– 150 gr bizele
– 150 fasule
– 100 gr oriz
– 70 gr mashurka
– 2 karota
– 1 patate
– 1 kungull
– 1 dege selino
– 1 qepe
– 1 veget
– 1 luge pesto
– vaj ulliri
– kripe

Përgatitja

Përgatitni perimet, lajini dhe qërojini dhe pritini ne copa te vogla. Ne një ene bashkoni te gjitha perimet përveç bizeleve dhe mbulojini me ujë, ziejini me zjarre te mesëm për 30 minuta, me pas bashkoni bizelet ne supe ndërsa është ne zjarre dhe shtoni dhe vegeten, lëreni te zieje për 10 minuta te tjera, me pas shtoni orizin dhe vazhdoni zierjen për rreth 15 minuta, derisa orizi te jete zier. Nëse supa rezulton e trashe, shtoni pak ujë te nxehte, me pas hiqeni nga zjarri dhe shtoni peston, shërbejeni te ngrohte.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..