Supë me oriz

Supë me orizPërbërësit:

-150 gr bizele

-150 fasule

-100 gr oriz

-70 gr mashurka

-2 karota

-1 patate

-1 kungull

-1 degë selino

-1 qepë

-1 vegete

-1 lugë pesto

vaj ulliri

kripe

Përgatitja

Përgatitni perimet, lajini dhe qërojini dhe pritini në copa të vogla. Në një enë bashkoni të gjitha perimet përveç bizeleve dhe mbulojini me ujë, ziejini me zjarrë të mesëm për 30 minuta, më pas bashkoni bizelet në supë ndërsa është në zjarr dhe shtoni dhe vegetën, lëreni të ziejë për 10 minuta të tjera, më pas shtoni orizin dhe vazhdoni zierjen për rreth 15 minuta, derisa orizi të jetë zier. Nëse supa rezulton e trashe, shtoni pak ujë të nxehtë, më pas hiqeni nga zjarri dhe shtoni peston, shërbejeni të ngrohtë

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..