Supë me mish viçi dhe perime

receta gatimi per pergaditjen supes me mish viçi dhe perime

receta gatimi per pergaditjen supes me mish viçi dhe perimeNevojiten:

  • 1 kg mish e 5 patate të prera në kubikë ,
  • 2 karota të prera në feta ,
  • 2-3 degë selino të prera trashë ,
  • 5 lugë salcë domatesh ,
  • 1 filxhan çaji makarona të vogla (yje apo forma tjera) ,
  • 3 lugë vaj ulliri ,
  • kripë e piper.

Pergaditja:

1. Presim mishin në copa të vogla dhe e vëmë të ziejë në një tenxhere të madhe. Zierja bëhet në zjarr mesatar, derisa mishi të jetë pothuajse gati. Nga mesi i zierjes shtojmë kripë sipas dëshirës.

2. Në vazhdim hedhim në tenxhere patatet, selinon, karotat dhe vajin. I lëmë të ziejnë derisa të zbuten. Pasi të jenë pothuajse gati, i nxjerrim perimet dhe mishin nga tenxherja me ndihmën e një luge të madhe me vrima.

3. Hedhim në ujë makaronat dhe i lëmë të ziejmë për 1/2 e kohës që shkruhet në paketë. E rregullojmë me kripë e piper dhe hedhim salcën.

4. Shtojmë mishin dhe perimet dhe i lëmë të ziejnë derisa të bëhen gati makaronat. Gjatë zierjes shtojmë pak ujë të nxehtë nëse konsiderohet e nevojshme.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Supa

Comments

Don't Miss! random posts ..