Supë me miell misri

Supë me miell misriPërbërësit:

2lugë miell misri
2 lugë vaj
2 thelpinj hudhre
Majdanoz i grirë holl
Një maje lugë speca
Krip, piper dhe 2 lug ajkë

Në vaj të nxehtë hidhen mielli dhe në temperaturë të ultë fergohet duke e përzier vazhdimisht. Shtohen specalli dhe hudhrat e shtypura, përzihet dy-tri herë, pastaj shtohen 4 dcl uj të nxehtë. Perziehet mirë, mbulohet me kapak dhe supa zihet 20 minuta në fund hidhet majdanozi i grirë imët dhe ajka e holluar me pak ujë. Sa të marr një valë, largohet nga zjarri dhe sherbehët e nxehtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..