Supe me lulelaker

Përbersit 4-5 persona duhen:
-lëng mishi ose ujë 1.5 litra,
-lulelakër 300 g,
-presh 2-3 copë mesatare,
-patate 2-3 kokrra,
-bizele të ziera 1/2 gotë,
-gjalpë ose vaj 1 filxhan kafeje,
-kripë, piper, majdanoz.

Pergatitja:
Të bardhat e preshve priten në copa me gjatësi 2-3 cm dhe kaurdisen pak. Në lëng mishi ose ujë të vluar hidhen preshtë e kaurdisur, lulelakra e copëtuar në lule të veçanta, patatet e prera në kubikë dhe zihen 10-15 minuta. Në fund të zierjes shtohet kripë, piper, bizele të njoma të ziera veçan dhe rregullohen me mejdanoz të grirë imët. Kjo supë, sipas dëshirës mund të pritet me vezë e limon.

/Wikipedia/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..