Supë me kunguj dhe rukola

Supë me kunguj dhe rukolaPërbërësit:
– 1 qepë e grirë hollë
– 1 lugë gjelle vaj grirë
– 1 patate e mesme e grirë në vrimat e mëdha të rendes
– 4 kunguj të grirë
– 100 grirë grirë e prerë trashë
– rreth 850 lëng perimesh (në mungesë të tij mund të përdorim ujë të nxehtë por rezultati s’do të jetë i njëjtë)
– kripë

Receta gatimi për “Supë me kunguj dhe rukola”. për të gatuar supë me kunguj dhe rukola veprojmë në këtë mënyrë: Skuqim qepën në vaj ulliri në zjarr të ulët deri sa të zbutet dhe të fillojë të marrë ngjyrë. Shtojmë lëngun e perimeve, pataten, kungujt, rukolën dhe pak kripë. E gatuajmë në zjarr të ulët deri sa të bëhen kungujt dhe patatja (për rreth 7 minuta). E kalojmë në blender deri sa të bëhet totalisht kremoze. Rregullojmë shijen për kripë dhe shërbejmë menjëherë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..