Supe me karrota dhe me molle

Përbërësit:
-1 kg karota
-1/2 kg molle te tharta
– 50 gr(3 1/2 luge supe) gjalpë
-2 litra lëng zarzavate ose ujë me 2 kuba lëng zarzavatesh
-lëngu i 1/2 limoni
-1 spec i kuq i vogël djegës
-kripe e piper

Lani karotat e i prisni ne copa mjaft te mëdha. I hiqni farat dhe e grini holle specin e kuq.
Skuqni karotat ne gjalpë ne një tenxhere. Kur karotat marrin ngjyre hidhni dhe mollët e qëruara e te prera ne copa e specin e kuq dhe e lini ne zjarr akoma dhe 1′. Shtoni lëngun e zarzavateve te cilin mund ta keni përgatitur vete ,duke ziere zarzavate te ndryshme. Ose ujë me 2 kuba zarzavatesh brenda. E zieni supën përafërsisht 15′ gjersa te zbuten karotat. Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe bëjini pelte karotat e mollët. Shtoni dhe lëngun e limonit, kripe e piper. Servireni buke e prere ne kuba te vegjël,te pjekur ne furre,ose te skuqur ne pak gjalpë.
Ju befte mire!

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..