Supë me Gështenja

Përbërësit
200 gr gështenja
150 gr oriz
30 ml vaj ulliri
5 gr kripë

Përgatitja
1
Hiquni lëkurën gështenjave, ndajini ne mes, pastroni ndonjë vijëz të errët që gjendet brenda tyre dhe lërini të ziejnë në një tenxhere me ujë dhe kripë për rreth tri orë. Pas kësaj shtoni orizin, kripën sipas dëshirës dhe pak majdanoz. Supa është gati dhe tepër e shijshme…
2
Për një shije ndryshe: Provoni të ndryshoni pak shijen e mesvakteve tuaja duke pjekur në furrë, me lëkurën e qëruar, disa kokrra gështenja. Më pas ashtu të ngrohta sic janë, shpojini me një pirun dhe spërkatini me kanellë pluhur. Shija është e garantuar e bashkë me të edhe ngrënia e shëndetshme dhe me vlera të shumta

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..