Supë krem me perime dhe domate

Perberesit per 4 persona

-600gr domate
-1 patate mesatare
-1 spec i kuq
-1 karrote e vogel
-1 dege e vogel selino
1/2 qepe
-700-800ml leng pregatitur me koncentrat perimesh
-2 luge plot gjalp
-pak spec te kuq djeges
-1 luge te vogel miell
-4 feta buke
100ml kos grek i trashe
100ml pana per kuzhine
pak rukola (per zbukurim)
kripe

Pastrojme dhe lajme te gjitha perimet, i presim ne kubik te vegjel dhe i kaverdisim ne nje tenxhere te thelle ne te cilen kemi shkrire gjalpin duke i perziere shpesh. Shtojme pak spec djeges, pak kripe, e sperkasim me miell dhe shtojme lengun e koncentrates te ngrohte pak nga pak derisa te perfundoje. E ziejme te gjithe perberjen per rreth 20 minuta ne zjarr mesatar derisa te gjitha perimet te zbuten.

E leme supen te ftohet ne temperature ambjenti dhe e kalojme ne site ne menyre qe te marrim vetem lengun e perimeve. E rivendosim kremin e perimeve perseri ne zjarr, e rregullojme me kripe dhe e gatuajme ne zjarr te avashem edhe per 10 minuta te tjera.

Thekim fetat e bukes ne furre dhe i presim ne kubik te vegjel . Bashkojme panen e kuzhines me kosin grek .

E ndajme supen neper pjata, i shtojme nje luge pana me kos ne siperfaqe, shperndajme kubiket e bukes dhe e zbukurojme me pak rukola.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..