Supe krem me finok

Perberesit

– 2-3 finok
– 1 patate
– 1 qepe
– 200-250 gr lulelaker te bardhe
– kripe, piper
– 2 gota uje

Pergatitja:

Pasi i kemi lare finoket i presim ne copa dhe i veme ne nje tenxhere ne te cilen hedhim dhe pataten e qeruar, copat e lulelakres, qepen e prere holle. Me pas shtojme ujin, hedhim pak kripe dhe i veme per te zier. I ziejme perreth 20-25 minuta. Me pas me ndihmen e nje frulatori grijme te gjithe masen e pergatitur derisa te arrijme qe e gjithe masa te behet krem. Supen mund ta servirim te ngrohte, ne tasa te vegjel, siper i hedhim vaj ulliri dhe e zbukurojme me degeza finoku te fresket.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..