Supe krem domate

Perbersit:
-1 kg domate [ose pyre domatesh e konservuar] -2 lugë miell
-50 gr gjalpë [ose vaj ulliri] -2 kocra të supes [koncentrat supe ] -majdanoz, celer, veget, piper i zi, pak hudhër.

Pergatitja:
Domatet bluhen në mikser ose në rende. Në një enë hidhet gjalpi të shkrihet në temperatur të ulët i hidhet mielli dhe fërgohet ngadalë deri sa të skuqet, pastaj i hidhet hudhra dhe domatet, përzihet deri sa të merr një valë, i shtohen melmesat tjera dhe ujë sipas dëshirës. Zihet 15 min.
/Wikipedia/

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Comments

Don't Miss! random posts ..