Supa e Darkes

Perberesit e kesaj supe jane:

-1 lt uje
-1 kub leng i koncentruar vici
-1 patate
-1 spec i kuq
-2 kerpudha mesatare
-2 karrota
-majdanos
-3 l. supe oriz
-1/2 l. e vogel pluhur mustarde
-1 l. e vogel keri
-kripe e piper

Dhe per te “prere” supen…sigurisht:
-1 veze
1 limon

– Vura ujin ne zjarr dhe hodha brenda kubin e vicit(vegeta). Ju mund te vini dhe leng pule. Pastrova e lava mire perimet. Mos harroni ,rrojme ne epoken e ilaceve bimore te helmeta! I preva ne copa te vogla dhe i hodha ne ujin e tenxheres. Shtova kripe, piper, mustarde dhe i lashe te ziejne afersisht 10′-15′. Ne kete menyre jane gjysem te ziera. Hedhim dhe orizin. E lashe te zieje dhe 10′ akoma. Hoqa supen nga zjarri dhe pergatita vezen e limonin per te “prere” supen. Te gjitha e dini menyren e pergatitjes se ” prerjes’ se supes!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..