Sufle me patate

Nevojiten:
2 kile patate bejkon, sipas deshires kerpudha dhe 5 kokra veze te zjera, piper, kripe dhe krem qumshti nje kuti!
Pergatitja: Pastrojme patatet dhe i vendosim ne nje tenxhere per te zjere!

Gjate zjerjes i provojme me pirun ne qofte se piruni futet lirisht ate here patatet kan zjer i heqim nga tenxherja dhe i leme te ftohen!

Me pas i presim per se gjeri ne feta jo shume te trasha! Marim tepsine hedhim pak vaj dhe e lyejme tepsine mire!

Shtrojme patatet me radhe dhe shume afer me njera tjetren, pastaj marim bejkon ose proshute sipas deshires dhe i vendosim lart mbi patatet e vendosura pak me perpara ne tepsi vemdosim dhe kerpudhat!

Gjithashu dhe vezet e zjera te prera ne gjithashtu!

Pak kripe dhe piper, gjithashtu duhet i mbulojm me nje shtres tjeter me patatet e zjera!

Pasi i kemi mbuluar mire hedhim kremin e qumeshtit, sipas deshires mund te hedhim dhe djath te grire!

Piqet per nje ore ne 200 grad deri sa te mari ngjyren e pjekjes!

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..