Strudel me spinaq dhe karrota

receta gatimi per pergaditjen e strudel me spinaq dhe karota

receta gatimi per pergaditjen e strudel me spinaq dhe karotaPërbërësit për 8 persona:

 • 1 ose 2 peta byreku ,
 • 450 gr. spinaq ,
 • 400 gr. karota ,
 • 50 gr. djathë kaçkavall 2 thelpinj hudhre ,
 • 1 tufë majdanoz ,
 • 60 gr. pistakë (fistekë) ,
 • 50 gr. rrush i thatë ,
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ,
 • 40 gr. gjalpë ,
 • 1e kuqe veze ,
 • kripë,
 • piper .

Përgatitja

1. Prisni karotat në forma rrethore. I skuqni me gjysmën e hudhrës; shtoni në te majdanozin dhe i hidhni kripe e piper. E shtroni këtë masë në petën e byrekut.

2. Pastroni me kujdes spinaqin; e shtrydhni; e prisni në copa të trasha dhe e skuqni me pjesën tjetër të hudhrës. Pasi të shtoni kripe dhe piper e hiqni nga zjarri. Menjëherë më pas hidhni rrushin e thate, pistakët (fistekët) dhe djathin kaçkavall.

3. E përzieni mirë këtë masë dhe e shtroni në petën e byrekut, mbi shtresën me karota që hodhët më parë. (Shpërndani copat e djathit nëpër të gjithë petën, me qëllim që të mos ketë vetëm në një vend).

4. E vendosni ‘strudelin’ në një tepsi të lyer me gjalpë dhe përsipër e lyeni me të kuqtë e vezës, të cilën e keni rrahur më parë me pak ujë.

5. E piqni ushqimin për 45-50 minuta. Kur të jetë
Gati, sipas preferencave e servoni të ftohtë ose të ngrohtë.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
· ·
Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..