Strudel me kunguj, rikota dhe borzilok

25aeb2d3-7d15-4faf-abe3-6e987e835044---0-Përbërësit

– 8 kunguj
– 2 veze
– 500 gr rikota
– 400 gr pete sfoliat
– 40 gr fara pishe
– 100 gr pesto
– 40 gr djathë kaçkavall
– 1 thelbi hurdhe
– borzilok
– vaj
– kripe, piper

Përgatitja

Skuqni hurdhën e grire dhe farat e pishës me tre luge vaj, bashkoni kungujt e prere ne feta te holla dhe lërini ne zjarre për 7-8 minuta. Përzieni rikoten, djathin kaçkavall, një veze, kripe, piper dhe 4 gjethe borzilok te grira. Shtrini pete sfoliat, me pas përhapni përbërjen me rikoten dhe me pas atë me kunguj, mbështilleni petën dhe sipër hidhini vezën tjetër te rrahur, futeni ne furre me 180′ për 30 minuta. Shërbejeni me pesto.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..