Spinaq dhe patate me të verdhën e vezës

Spinaq dhe patate me të verdhën e vezësPërbërsit:

-2 patate
-Një grusht spinaq i larë,
-Vezë,
-Gjalpë apo vaj ulliri,
-Pak qumësht,
-1 qepë.

Përgaditja:

Lani patatet dhe me lëvore leni të zihen. Pasi të zihen, hiqni nga uji, leni të ftohen dhe qëroni apo hiqjani lëvoren. Patatet e qëruara vendosni në një enë dhe përzieni me qumësht dhe pak gjalpë apo vaj ulliri. Bashkë me qepën, shtoni edhe spinaqin e grirë imët dhe skuqni ato deri sa spinaqi të zbutet. Këtë masë përzieni me patatet, dhe të verdhën e vezës gjysmë të skuqur shtojani patateve dhe spinaqit dhe përzieni mirë deri sa masa të kompaktësohet.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Supa

Don't Miss! random posts ..