Speca të mbushur

receta gatimi per pergaditjen e specave te mbushure

receta gatimi per pergaditjen e specave te mbushurePërbërësit:

 • 1 kg mish i bluar,
 • 100 gr oriz,
 • 2 qepë,
 • 200 gr gjalpë,
 • 1lugë ajkë,
 • 1vezë,
 • majdanoz,
 • kopër,
 • specall,
 • kripë,
 • piper,
 • vegetë,
 • speca për mbushje.

Përgatitja:

Lahen dhe pastrohen specat nga bishtat dhe farat. Orizi zihet në ujë të njelmët 10 minuta, shpërlahet me ujë të ftohtë dhe kullohet mirë. Në yndyrë të nxehtë hidhen qepët e grira imët. Fërgohen gjersa të zverdhen. Hidhen specall, mishi i bluar, orizi gjysmë i zier, kripë, piper, veza e tundur me ajkë dhe majdanozi i grirë imët. Yçi përzihet mirë dhe me të mbushen specat. Mbyllen me domate të prera në copa të vogla. Mbi u hidhen domate të prera imët, vegetë, 1 gotë ujë dhe tava me speca futet në furrë të nxehtë me temperaturë 220 gradë C për t’u pjekur gjersa të shteret lëngu dhe të skuqen specat.

Me të njëjtin yç mund të mbushen specat e kuq të tharë. Specat e tharë ulen në ujë vale disa minuta, kullohen, pastaj mbushen me kujdes. Zihen në tenxhere me pak ujë, ose piqen në furrë në tavë dheu, të mbuluar me kapak ose alufolie.

Article Tags:
Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..