Speca të mbushur me djath

specaPërbërësit:
PER 2 KAVANOZE NGA 3 KG NEVOITEN:
1.5 kg speca babure ose somborka
1.5 kg djathë i freskët
3 l qumësht
3 luge te vogla Krip Përgatitja:
Specat pastrohen, u hiqen bishtat dhe farat dhe lihen te kullohen. Djathin e thërmojmë me dorë,menjëherë mbushim specat dhe I radhisim në kavanoz duke i lenë sa me pak hapësire mes tyre.

Qumështin e vlojmë,shtojmë kripen dhe pasi te ftohet pak e qesim mbi speca nëpër kavanoz.
Kavanozat I mbulojmë vetëm me lecke kuzhine dhe I lëmë ashtu pa kapak për 2 ditë në vend të freskët. Pastaj pas dy dite shtojmë dhe pak qumësht të vale sa te dali përsipër(pasi qe ne ndërkohe qumështin e kanë thithur djathi dhe specat),presim tëe ftohen pak dhe I mbyllim me kapak hermetikisht.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Turshi

Don't Miss! random posts ..