Speca të mbushur me djath feta në stil grek

Përbërësit:

 • 200 gr oriz me kokrrën e gjatë
 • 1 lidhje majdanoz
 • 50 gr ullinj jeshil pa fara
 • 100 gr djathë feta
 • 1 vezë
 • krip
 • piper
 • 4 speca të mëdhenj
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 250 gr domate të vogla – domate Cherry
 • 1 lugë ullinj të zinj (ullinj të shtypur – të bërë krem)

Mënyra e përgatitjes:

E ziejmë orizin sipas këshillave në ambalazh. Ullinjtë jeshil dhe majdanozin e lajmë dhe i vëmë në mikser dhe i përziejmë deri sa bëhen krem. I heqim orizit ujin dhe e përziejmë me kremin e formuar në mikser. Shtojmë dhe 50 gr djathë të thërrmuar, vezë, krip dhe piper.

E ngrohim furrën me flakë mesatare. Përgatisim specat, i presim për gjysmë dhe i vendosim në një tavë termorezistente. Mbushim gjysmat e specave me kompozicionin me oriz dhe ullinj dhe i spërkasim me vajin e ullirit. Shtojmë mbi specat djathin që na ka ngelur, domatet e vogla dhe kremin e ullinjve të zinj.

Tava vendoset 15 minuta ne furrë.

Në fund zbukurohet me borzilok të freskët.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Comments

Don't Miss! random posts ..