Speca të marinuar me qumesht dhe kajmak

Përbërësit:
– 5-6 speca të verdhë ose për mbushje, por me tul të trashë.
-1 gotë e gjysmë qumësht
-1 lugë gjelle kripë, por jo plot.
-specave, gjithashtu u vë brenda pak kripë, një lugë kafeje për 5
specat
-kajmak 100-150gr
-gjizë të njomë 300gr për mbushjen
-gjizë të njomë ose philadelphia që ja vëmë te qumështi.
-një lugë çaji kripë që ja vë gjizës për mbushjen.
-sipas dëshirës, nja dy speca djegës.

Përgatitja:
Qërojmë specat dhe u vëmë pak kripë brenda.
Ziejmë qumështin dhe i hedhim kripën. Shtojmë specat te qumështi i valuar dhe i ziejmë rreth 7 minuta, duke i kthyer herë pas here. I nxjerrim pastaj specat dhe i lëmë të ftohen. Qumështin ku kemi zier specat, e kullojmë me një sitë. Përziejmë gjizën me kajmakun dhe kripën. Mbushim specat në gjendje të vakët ose të ftohtë. I vëmë në një vazo qelqi ose në një kuti plastike. Qumështin e vakët e përziejmë me gjizën e njomë, pa kripë ose me filadelfia. Shtojmë edhe specat djegës (kush i do) dhe i hedhim lëngun sipër specave. E fusim në frigorifer. Pas dy-tre ditësh, është gati për t’u ngrënë.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..