Speca të kuq të mbushur me patate

Speca të kuq të mbushur me patatePerberesit:

-6 speca te kuq te mdhenje
-1 kg patate
-2 qepe
-200 ml salce domatesh
-100 ml ajke kuzhine
-2 luge miell
-2 luge margarine
-Krip,biber

Pergaditja:

Specat pastrohen nga bishtat dhe farat.Patatet qeroehn dhe grihen ne katrorka te vegjel.Qepet grihen imet dhe fergohen ne tigan me margarine derisa tezbuten.Ne kete mase shtojme miellin,pak krp dhe biber dhe patatet e grira. Pasi te kaverdisen edhe pak i largojme nga zjarri dhe me kete permbajtje i mbushim specat dhe I rendisim ne tepsi. I mbulojme dhe i pjekim ne furre te nxehte per 1 ore dhe nese tepron mbushja e qesim pereth specave .Ne fund e perziejme ajken e kuzhines me salcen e domateve dhe ju qesim specave persiper dhe i kthejme ne furre edhe per 10 minuta te rreshken.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Gjellëra

Don't Miss! random posts ..