Speca mbushur

Përbërësit:

-500 gram speca jeshile briosh
-150 gram therrime buke
-50g djathë integruar pecorino nga Puglia
-30g vuri përballë ullinj të zi
-1 bandë e majdanoz
-vaj ekstra i virgjër ulliri
-qumësht
-1 veze
-kripë

Në një tas të vënë bukë, mbuluar atë me qumësht dhe le të thith.

Në ndërkohë, të pastër speca, t’i lash me ujë të rrjedhshëm, hiqni, rrjedhin fara dhe filamente brenda dhe le të thahet.

Për të përgatitur mbushjes duhet të vihet në një tas bukë wrung nga ullinjtë, qumështi i zi, feta, majdanoz lahen dhe prera imët, pecorino integruar dhe vezë. Shtoni pak kripë dhe piper dhe përzierje mirë.

Vendos speca në një “pak dhe mbushjen e kripës. Grease një pjatë pjekje me vaj ulliri dhe vendin e speca mbushur, duke formuar një shtresë “të vetëm, pastaj specat dhe i hedh pak vaj ulliri.

Cook speca në furrë për rreth 30 minuta në 180 ° C.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Vegjetariane

Don't Miss! random posts ..