Spageti me midhje

Spageti me midhjePërbërësit për 2 persona:

200 gr spageti,
800 gr midhje,
400 gr domate
2 thelpinj hudhra,
2 luge gjelle vaj ulliri,
majdanoz,
1 gotë verë të bardhë,
pak spec djegës,
piper i zi,
kripë sipas dëshirës.

Përgatitja:

Pastrohen midhjet duke u hequr mustaqet dhe duke i hequr rërën që mund të kenë sipër. Pasi mbarojmë pastrimin i lëmë në ujë për rreth 15 minuta.

Në një tenxhere të thellë vëmë ujin pa kripë sepse midhjet janë goxha të kripura dhe nuk ka nevojë për kripë shtesë.

Ndërsa presim të valojë uji, në një tenxhere të cekët shtojmë vajin e ullirit dhe hudhrat. Kur hudhrat të marrin ngjyrë të verdhë i shtojmë domatet dhe i përziejmë që të mos digjen.

I shtojmë majdanozin, piperin e zi dhe specin djegës. Pastaj i shtojmë dhe midhjet dhe pas kësaj shtojmë edhe gotën e verës së bardhe për t’i dhënë shije.

Ndërkohë uji ka valuar dhe vëmë makaronat të ziejnë duke i përzier herë pas here që të mos ngjiten. I heqim makaronat 2 ose 1 minutë para dhe pasi i kemi kulluar, i hedhim në tenxheren ku ndodhen midhjet dhe i lëmë të ziejnë pak bashkë që të marrin shije. I hedhim sipër majdanozin e mbetur duke zbukuruar pjatën.

Makaronat janë gati.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra · Pasta

Don't Miss! random posts ..