Spageti me hudher, vaj dhe spec djeges

Per 4-5 veta.
Pergatitja 3-5 minuta
Gatimi 10 minuta.

Kjo salce me origjine napoletane duhet te pergatitet shpejt, dhe te konsumohet sa te jete gati. Prandaj verini menjehere ne zjarr makaronat spageti

Perberesit:

8 luge vaj ulliri
2 thelpinj hudher te grire
1/2 spec djeges te shtypur
1 luge Majdanoz
Kripe
500 grame spageti

Pergatitja:

Hidhni makaronat. Nderkohe ne nje tigan te thelle hidhni vajin, hudhren dhe specin djeges dhe fergojini ne zjarr te ulet derisa hudhra te ndryshoje ngjyre.Hiqeni menjehere tenxheren nga zjarri, duke u kujdesur te mos e digjni hudhren.

Shtoni majdanozin dhe kripen.
Kullojini makaronat dhe hidhini ne nje pjatance. Hidhini salcen siper, perziejini dhe sherbejini menjehere.

Article Categories:
Pasta

Don't Miss! random posts ..