Simite me susam per mengjes

Perbersit

-250 gr.gjalp
-gjysem gote me vaj luledielli ose vaj misri
-cerek ¾ gote caji me sheqer
-1 gote caji me uthull ( molle ose rrushi )
-1 veze ( e verdha brenda ne brume, e bardha per ti lyer siper )
-1 pako maja buke(10 gr)
-1 luge kafe kripe
-2 luge kafe salep(eshte erezat si te gjita erezat e tjera)keni dhe fotot
-2 gota uji me miell si fillim (po deshi i hidhni sa te marri)
-Mjaftushem susam

PERGATITJA :

Perzjejme 2 gota me miell, kripen, sheqerin, salepin dhe soden , derisa te perfitojme nje mase homogjene, shtojme gjalpin dhe vazhdojme te punojme brumin edhe per pak kohe. Hedhim vajin, uthullen, te verdhen e vezes, dhe hedhim nga pak miell derisa te perfitojme nje brume te plote qe nuk ngjitet ne dore. Brumi lihet te pakten per gjysem ore ne frigorifer. Pastaj i japim brumit formen e simiteve(ose forma si te deshironi). Hedhim te bardhen e vezes ne nje pjate me pak kripe. Lyejme format e pergatitura ne te bardhen e vezes dhe lyejme ne te dy anet me susam, pastaj i veme te piqen ne furren e ngrohur me pare ne 170-180 grade, per 25-30 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Brumëra

Comments

Don't Miss! random posts ..