Simite me djathë dhe bizele

Simite me djathë dhe bizelePërbërësit:
-300 gr miell
-10 gr maja pluhur
-70 gr bizele
-50 gr djathë i bardhë
-50 ml ujë
-kripë
-vaj ulliri

Përgatitja:
Hedhim në një tas miellin, majanë bizelet, ujin, kripën dhe pak vaj ulliri. Pasi i punojmë pak, shtojmë dhe djathin e bardhë. Zëmë një brum pak a shumë si të byrekut, por pak më të ujshëm.

E punojmë mirë brumin me dorë dhe e lemë të qetësohet për 35 minuta. Më pas bëjmë topa të vegjël dhe i vendosim në një tavë të lyer me pak yndyrë. I fusim në furrë në 180 gradë Celsius për 20 minuta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Brumëra

Don't Miss! random posts ..