Si të përgatisim tullumba

Përbersit

Për brumin:

  • Miell 1 gotë,
    vaj ose gjalpë 2-3 lugë gjelle,
    vezë 3-4 kokrra,
    pak krypë e sheqer,
    ujë treçerek gote.

Për shurupin:

Sheqer 2 gota, ujë 2 gota, vaj për skuqje.

Brumi për tullumba përgatitet duke zier në ujë miell së bashku me gjalpë ose yndyrë tjetër dhe pas zierjes ky brumë përzihet me sasi të madhe vezësh.

Për ti dhënë formën tullumbave përdoret një vegël e dhëmbëzuar. Forma mbushet me brumë dhe vihen të piqen nga të dyja anët në zjarr të nxehtë.

Pas skuqjes hiqen nga zjarri dhe hidhen në sherbet të ftohtë ku mbahen 1-2 minuta. Pastaj hiqen dhe rreshtohen në pjatë.

Article Tags:
Article Categories:
KEK & Biskota

Comments

Don't Miss! random posts ..