Si të pastroni veshkat

Si të pastroni veshkatVeshkat pastrojnë gjakun nga kripa dhe toksinat, prandaj ato mund të infektohen apo të krijojnë zall të hollë dhe guralecë. Këto janë të nevojshme të hiqen, në të kundërtën do të kemi probleme.

*Një grusht me majdanoz të larë priteni në copëza më të mëdha, vendosini në enë dhe hidhini ujë përmbi (aq sa të mbulojë fletët).

*Vendoseni në shporet të zihen për 10 minuta.

*Hiqeni nga shporeti, lëreni të ftohet (me kapak).

*Kullojeni dhe kur të ftohet pak vendoseni në frigorifer.

*Pijeni të ftohtë, një herë në ditë nga një gotë. Mund të bëni edhe çaj më të fortë në mënyrë që ta lëni për 30 minuta të rrijë i mbyllur.

Menjëherë pas disa ditësh do të vëreni se si urina iu është ndërruar, sepse trupi heq të gjitha helmet e mbledhura në veshka.

Gjithashtu, duhet të jeni të kujdesshëm në pirje, nëse dyshoni që në veshka keni guralecë. Ky çaj prej majdanozit do t’i ‘shtyjë’ dhe do të keni nevojë të takoni mjekun.

Karshi çajit të majdanozit, mos harroni që të pini më shumë ujë gjatë ditës në mënyrë që veshkat të punojnë më mirë.

Me majdanoz, pastrues të mirë të veshkave janë edhe mollët, limoni, shalqiri, ndërsa për vaj të ullirit thuhet që ndihmon në qitje të gurëve.

Edhe pse ky lëng është krejtësisht natyral, gjithsesi duhet t’i shmangeni në shtatzëni dhe konsultohuni me mjekun.

Ky çaj rekomandohet të pihet dy herë në muaj si detoks i rregullt i trupit. Gjithashtu, është i shkëlqyeshëm për lehtësim të dhimbjeve menstruale.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Këshilla

Don't Miss! random posts ..