Shpaget me qofte

Shpaget me qoftePërbërësit:

– disa qofte te vogla
-speca të prerë në kubikë të vegjël
-1 qepë e njomë
– 1 thelbi hudhër
– 2 kokrra domate
– 1 karotë e zierë e prerë në kubikë
– vaj ulliri
– erëza të freskëta
– 30 ml uzo
– djathë pikant kaçkavall

Përgatitja:

Në një tigan hedhim hudhrën dhe vajin e ullirit. Më tej shtojmë qepën e njomë dhe specat.

Mbas 2 minutash shtojmë domatet, qoftet dhe i shuajmë të gjithë përbërësit me uzo.

Shtojmë më tej makaronat të cilat i kemi zierë paraprakisht dhe i spërkasim me 2 lugë nga uji i tyre.

I vendosim makaronat me garniturën e tyre në një pjatë dhe në fund e zbukurojmë me djathin pikant kaçkavall.

Article Categories:
Receta me mish viqi

Don't Miss! random posts ..