Shkumë me çokollatë

Perberesit: 200 gr çokollatë fondente,  250 gr pana per ëmbëlsira, 2 të verdha veze,  3 të bardha veze, 2 luge sheqer, 1/2 gote uji

Përgatitja:

Shkrini çokollatën në banjomari, me pas hidhni gjysëm gote pana të holluar, pjesën tjetër te panës futeni në frigorifer, më pas përgatisni të bardhat e vezëve dhe të verdhat duke i rrahur me sheqer (vec nga të bardhat). Kur cokollata te kete shkrire, bashkoni te verdhat e vezeve me te bardhat dhe me panen. Perzijini me kujdes te gjithe perberesit dhe ndajini ne kupa, me pas futini ne frigorifer per disa ore. Per ta servirur mund ti shtoni pana(shllak) ose pluhur kanelle.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..