Shishqebap me fileto dhe kunguj

6354e979-da0d-4c49-b8e6-385081ea1aa0---0-Përbërësit

– 400 gr fileto
– 150 Mortadel
– 3 kunguj
– 2 thelbi hurdha
– vaj ulliri
– 1 tufëz rozmarine
– 1 gjethe dafine
– kripe, piper
– aceto

Përgatitja

Pritni filetat ne kuba gjë vërini ne një ene, me pas hidhini sipër gjysme gote aceto, shtoni gjethen e dafinës, një tufëz rozmarine dhe hurdhat te prera. Mbulojini me vaj ulliri, kriposini dhe aromatizojini me piper dhe lëreni ne qetësi për te paktën një ore. Pritni mortadelen ne copa te njëjta gjithashtu dhe kungujt ne rrathë. Merrni kubat e mishit te marinuar dhe ngulini ne shkop duke i alternuar me mortadelen dhe kungujt. Vërini ne flake te madhe një piastër dhe pasi te jete ngrohur mire sistemoni shishqebapet. Piqini për 10 minuta duke i kthyer here pas here dhe duke i lyer me lëngun e marinuar. Shërbejini te ngrohta.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Specialitete me mish

Don't Miss! random posts ..