Shampite

Përbërësit:

– 6 vezë
– 12 luge sheqer
– 1 filgjan ujë të nxehtë
– 6 lugë miell
sherbeti:
– 2 filgjana te kafes sheqer
– 1 filgjan ujë

Përgatitja:

Të kuqët ë veze 6 perzihen me 6 lugë sheqer derisa të fitohet nje masë e trashë. Pas kësaj hidhet një filxhan i ujë i nxehët dhe në fund 6 luge miell. Brumi vendoset në tepsi dhe pjekët. Në anën tjeter vëhën 6 të bardhat të vezve dhe tunden me 6 lugeë shqer derisa të fitohet shkumë e trashë. Në nderkohë vihet të zihet shebeti me 2 filxhan të kafes shqer dhe një filxhan ujë. Në shkumën e të bardhve të vezëve vihet pika pika sherbeti i nxehet, shkuma e fituar vihet sipër revanisë dhe tepsia sërish kthehet në furrë ( të vakt ) 10 min. prehet torta.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..