Shami pite

shami pitePërbërësit:
6 vezë,
12 lugë sheqer
1 filxhan ujë të nxehtë
6 lugë miell

Sherbeti:
2 filxhana të kafes sheqer
1 fixhan ujë

Përgatitja:
Të kuqtë e vezësve (6) tundet me 6 lugë sheqer derisa të fitohet masë e trashë. Pas kësaj qitet një filxhan ujë i nxehtë dhe në fund 6 lugë miell. Brumi vendoset në tepsi dhe pjeket.
Në anën tjetër qiten 6 të bardha të vezëve dhe tunden me 6 lugë sheqer derisa të fitohet shkumë e trashë. Në ndërkohë qitet të zihet sherbet me 2 filxhana të kafes sheqerdhe një filxhan ujë. Në shumbën e të bardhave të vezëve qitet pika pika sherbet valë, shkumba e fituar qitet sipër revanisë dhe tepsia sërish kthehet në furrë (të vakët) 10 min. Prehet e ftohët.

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
Article Categories:
Embëlsira

Don't Miss! random posts ..