Shalqi me shurup lime dhe mjalti

Perberesit per 4 persona

-12 feta shalqiri
-lengun e 1 lime (limon jeshil)
-2 luge mjalt
-disa gjethe mente per zbukurim

Lajme mire shalqirin dhe e ndajme ne dy pjese te barabarta horizontalisht duke e lene njeren gjysme menjane.

Gjysmen tjeter e presim serisht horizontalisht me trashesi rreth 3cm te cilen me pas e ndajme ne 4 pjese te barabarta (si ne figure). Te njejten gje bejme edhe me pjesen e mbetur te gjysmes se shalqirit. Fetat e perftuara i vendosim bukur ne nje pjate te ceket te cilen e leme ne frigorifer deri ne momentin e servirjes.

Pregatisim shurupin duke hedhur ne nje ene te vogel lengun e limes dhe mjaltin te cilen e vendosim ne zjarr te ulet duke e perziere shpesh derisa mjalti te kete shkrire plotesisht. E leme shurupin te ftohet plotesisht ne temperature ambjenti.

Ne momentin e servirjes, nxjerrim pjaten me shalqi nga frigoriferi, e sperkasim me shurupin me lime e mjalt dhe e zbukurojme me disa gjethe mente.

RECETA TË NGJASHME


Article Categories:
Sallatëra

Don't Miss! random posts ..