Savarin me rrush të tharë

receta gatimi per pergaditjen e savarines me rrush te thare

receta gatimi per pergaditjen e savarines me rrush te tharePërbërësit për brumin:

 • 350 gr. miell,
 • 1/2 qeskë maja,
 • 4 lugë qumësht,
 • 50 gr. gjalpë i shkrirë,
 • 2 vezë,
 • 1 vanilje,
 • lëvore portokalli e kaluar në rende,
 • 1 majë thike kripë,
 • 50 gr. rrush të tharë më parë të ulur në rum.

Për shurupin:

 • 150 gr. sheqer,
 • 1,5 dcl rum,
 • lëngu i një portokallit,
 • 3 lugë marmelatë portokalli ose kajsie,
 • 2-3 dcl ajkë qumështi,
 • disa flegra portokalli për zbukurim.

Në masën e miellit të situr, hidhet maja e ardhur me qumësht të vakët. Shtohen vezët e tundura, sheqeri vanilje, lëvorja e portokallit, kripa, gjalpi. Të gjitha përzihen mirë dhe brumi ngjeshët gjersa të fitohet një brumë i lëmuar. Shtohet rrushi, ngjeshët edhe pak brumi dhe zgjatet në formë salami, pastaj i jepet formë kurore. Brumi i përgatitur vihet në tepsi-kallëp në formë kurore të lyer me yndyrë, me diametër 20 cm. (në mungesë të kallëpit, në mes të tepsisë vihet një gotë e lyer me yndyrë në mënyrë që ta ruaj hapësirën e mesit, e para se të futet në furrë, largohet gota). Skajet bashkohen mirë. E mbuluar me plastmasë, qëndron në vend të vakët 1 orë gjersa të dyfishohet masa e brumit. Kallëpi vihet në tepsi dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 190 gradë C. Piqet 30 min.
Sheqeri vlon me 3 dcl ujë gjersa të shkrihet, pastaj shtohen lëngu i portokallit, rumi, dhe në zjarr të ulët vlon edhe 10 min. Shtohen disa flegra portokalli dhe vazhdon të vlojë edhe 2-3 min. Savarini i pjekur dhe i ftohur shpohet në disa vende, dhe me lugë i hidhet sherbeti i nxehtë. Pas 40 min. vendoset në pjatë ku do të shërbehet. Marmelata nxehet me 2 lugë ujë dhe me të lyhet ëmbëlsira. Në mes zbukurohet me ajkë të tundur,kurse përreth me flegra portokalli të ziera në sherbet./

RECETA TË NGJASHME


Article Tags:
·
Article Categories:
Embëlsira

Comments

Don't Miss! random posts ..